ידחק את ChatGPT לפינה? גוגל הכריזה על Gemini – מודל ה-AI המתקדם ביותר שלה

Google הכריזה על מודל ה-AI החדש שלה, Gemini, שרבים ציפו שיהיה מתחרה ראוי ל-ChatGPT, ובעל יכולות מרשימות מאוד, לדברי החברה | האם המודל החדש עומד בציפיות?

אחרי סבב יחצני מסיבי של גוגל, הכריזה החברה סוף סוף על מודל הבינה המלאכותית התקדם שלה Gemini. המודל שרבים טענו שיהיה ה-ChatGPT killer, כלומר מתחרה ראוי שיעקוף את זה של OpenAI המוביל כיום. האם התחזיות והטענות הללו נכונות?

מודל אחד, שלוש תצורות למטרות שונות

המודל מגיע בשלוש תצורות, בדומה למודלים אחרים שכבר הושקו בידי המתחרות: Gemini pro, Gemini ultra, Gemini Nano. מדובר בשלושה מודלים בגדלים שונים, כאשר Gemini ultra הוא המודל הגדול ביותר של אשר מסוגל להתמודד מול משימות מורכבות ביותר, Gemini pro הוא המודל הטוב ביותר של גוגל להרחבת קנה מידה במגוון רחב של משימות (שיהיה זמין ב-Bard), והאחרון – Gemini Nano שהוא מודל יעיל למשימות במכשיר הטלפון ויהיה זמין במכשיר ה-Pixel 8 Pro.

היכולות של Gemini

Gemini הוא מודל מולטי-מודלי מה שמאפשר לו לקחת כל סוג של הנחייה ולהמיר אותה לכל סוג של פלט. בנוסף הוא יכול לעזור להבין מידע כתוב בצורה וויזואלית מורכבת. Gemini יכול לייצר קוד על בסיס קלט מהמשתמש, יכול לייצר תמונות עם טקסט, ובנוסף יודע “לראות ולשמוע” תמונות, סאונד וגם וידאו.

גוגל טוענת כי Gemini בטוח יותר בנושא של הטיות, סייבר, רעילות ועוד, וציינה שהיא פועלת עם קבוצות מחקר שונות כדי למצוא ולמנוע בעיות נוספות במודל. עוד טוענת החברה כי המודל שלה Gemini Ultra הינו בעל ‏ביצועים גבוהים יותר משל  ChatGPT4 במספר היבטים. כפי שניתן לראות בטבלת ההשוואות שפרסמה החברה, Gemini Ultra בעל ביצועים גבוהים יותר בקוד, במתמטיקה, ביכולת מחשוב ו-MMLU (הבנת שפה מרובת משימות מסיבית).

טבלת השוואות בין המודל Gemini למודל ChatGPT
טבלת ההשוואות | מקור: Google

בעוד שעל היכולות של המודל שמענו רק מגוגל, לא ניתן כעת לאמת את הטענות, בעיקר בגלל שגוגל לא איפשרה לעיתונאים להתנסות במודלים, וגם לא הציגה הדגמה חיה במהלך ההכרזה.

השקה מאוחרת וזמינות

גוגל הייתה נתונה תחת לחץ להציג למשקיעים שהיא יכולה לתת תשובה למתחרים ב-AI ואף לעקוף אותם. למרות שהחברה מפתחת ומשתמשת במודלים רבי עוצמה של AI כבר שנים, היא היססה להשיק כלים לשימוש ציבורי מחשש לפגיעה במוניטין וחששות לגבי ביטחות המודלים. בפברואר 2023 חשפה Google את המתחרה שלה ל-ChatGPT שהציג שגיאות רבות שגרמו לפגיעה של 100 מיליארד דולר ממחיר המניה שלה. דחיית השקתו של Gemini נבעה מחששות של גוגל לגבי ביצועי המודל ויכולתו להתמודד עם נתונים ממקורות שונים, וגם מהיכולת שלו להתמודד בצורה מהימנה עם נתונים בשפה שאינה אנגלית.

עם זאת, בעוד ש-Gemini ultra יהיה זמין בהמשך שנת 2024, מודל Gemini Pro זמין כבר מיום רביעי (6/12) בחינם דרך הצ’אטבוט של גוגל Bard. לעת עתה, החברה מתכננת להעניק רישיון ל-Gemini ללקוחות דרך Google Cloud כדי שישתמשו באפליקציות שלהם. החל מה-13 בדצמבר, מפתחים ולקוחות ארגוניים יכולים לגשת ל-Gemini Pro דרך ה-API של Gemini ב-Google AI Studio או ב-Google Cloud Vertex AI. מפתחי אנדרואיד יוכלו גם הם ליהנות מפיתוח עם Gemini.

מתחרה ראוי ל-ChatGPT?

נעשו הרבה רעש וצילצולים במסע השיווק של Gemini לפני הכרזתו, מה שגרם לציפיות גבוהות מאוד ולמחשבה שהנה מגיע הסוף של ChatGPT כמודל AI מוביל. אחרי השקתו המאוחרת של Gemini ביום רביעי האחרון, ההתלהבות והתרגשות התבררו כלא כל-כך מוצדקים. בתחילה דווח שסרטון ההצגה של המודל נערך ולא הציג את יכולותיו האמיתיות, ובהמשך מומחים שונים בתחום המליצו להנמיך את הציפיות לגבי יכולותיו להיות מתחרה ראוי ל-ChatGPT.

פרופסור שיראג שאה מאוניברסיטת וושינגטון השווה את ההשקה של Gemini להצגת אייפון חדש של אפל מדי שנה. “אולי פשוט הגענו לסף אחר עכשיו, שבו זה לא כל כך מרשים אותנו כי הרגע ראינו כל כך הרבה״ על כך הוסיפה מלאני מיטשל, חוקרת בינה מלאכותית במכון סנטה-פה בניו מקסיקו: “ברור שג’מיני היא מערכת בינה מלאכותית מאוד מתוחכמת” אבל “לא ברור לי ש-Gemini למעשה מסוגל ליותר בצורה משמעותית מ אשר GPT-4”.

פוסטים באותו נושא:

השאר/י תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פופולרי עכשיו

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

ברוכים הבאים לבית של היוצרים ב-AI!

כאן תמצאו את כל המידע והמדריכים על כלי ה-AI המתקדמים ביותר עבור יצירת תמונות ודימויים

עוד לא הצטרפתם לניוזלטר שלנו?

בשליחת הטופס את/ה מאשר/ת קבלת דיוור הכולל הודעות ועדכונים מהאתר, כולל תוכן פרסומי. ניתן לבטל את הרישום בכל עת